A mai modern, csúcstechnológiás épületek láttán talán meglepődnének, ha tudnák, hogy a csillogó, új külsőségek mögött az építési folyamat még mindig ugyanazokkal a fejfájásokkal, fennakadásokkal és buktatókkal jár, amelyek évtizedek óta sújtják az iparágat.
A McKinsey tanácsadó cég szerint az építőipar termelékenysége 20 év alatt mindössze 1%-kal javult, míg a feldolgozóiparban ez az arány 3,6%.
Akár egy kisebb építkezésért, akár egy nagyszabású magasépítésért felelnek, egy építési projektnél minden nap számít, és még a kisebb fennakadások is felboríthatják az egész ütemtervet, és a projekt túllépi a költségvetést. A túllépések plusz költséget jelenthetnek a projektben részt vevő felek számára, a bérlők és a végfelhasználók számára pedig üzletkieséshez vezethetnek, valamint komoly gondot okozhatnak a közelben lakóknak vagy dolgozóknak.
Szerencsére azonban léteznek módszerek, amellyekkel kiiktathatjuk a költséges szűk keresztmetszeteket az építési folyamatokból - és rengeteg lehetőség van arra, hogy új, okos építési módok alkalmazásával hatalmas költségmegtakarításokat érjünk el. Olvassanak tovább, és ismerjenek meg négy olyan módszert, amelyek növelhetik a termelékenységet, és segíthetnek abban, hogy projektjeiket minden eddiginél gyorsabban és hatékonyabban fejezzék be.
1. Megfelelő építési projektmenedzsment eszközökkel mindenki okosabban dolgozik együtt
Az egyes projektek különböző feladataiért külön vállalkozók felelősek, és hagyományosan egymástól függetlenül dolgoznak, így bármilyen késedelem egy folyamatban a további munkálatokban csak egyre jobban felhalmazódik. Ezért az összes alvállalkozót már a kezdetektől fogva össze kell hozni, hogy egy projektcsapatot alkossanak, ami kulcsfontosságú ahhoz, hogy a problémákat közösen tudják megoldani.
Ez az a terület, ahol a projektmenedzsment egységesebb megközelítése csodákra képes. A Lean-módszerek, például a Last Planner® System (LPS) célja, hogy a munkafolyamatokat kiszámíthatóbbá és megbízhatóbbá tegye, így könnyebben tartható az ütemterv és a költségvetés. Amikor integrált tervezési eszközöket alkalmaztak egy nagy olaj- és gázipari projektben, a termelékenység 70%-kal nőtt – állítja McKinsey.
2. Az adatok jobb felhasználása az emberek, eszközök és anyagok áramlásának fenntartása érdekében
A McKinsey tanácsadó cég számításai szerint az építőipari munkások csak idejük egyharmadát használják fel produktívan, mivel a helyszínen belüli utazgatással, vagy az anyagokra és szerszámokra való várakozással rengeteg órát vesztegetnek el. Eközben becslések szerint az építőipari vállalatok rendelkezésére álló információk 95%-át kidobják. Mi lenne tehát, ha az adatok segítségével a lehető leghatékonyabbá tennénk a munkafolyamatokat, és azonosítanánk a projektet hátráltató tényezőket?
A KONE folyamatosan frissíti az adatok felhasználásának módjait az építkezés felgyorsítása érdekében, és már most is segítünk ügyfeleinknek abban, hogy a valós idejű adatok segítségével jobban megértsék az anyagok és az emberek áramlását a helyszínen. Az adatok megmutathatják az építkezés vezetőinek, hogy hatékonyabb lenne például a köztes raktározás a 10. emeleten, mint a 7. emeleten, így optimalizálható az építkezés idején a felvonók használata és minimálisra csökkenthető a várakozás.
3. Kapcsolódjon, hogy az építkezés mozgásban maradjon
Az építkezésen fel- és leszállításra szolgáló bármilyen megoldásnak robusztusnak és megbízhatónak kell lennie. Ha a felvonók vagy daruk leállnak, az építkezés lelassul vagy leáll. A KONE digitális és felhőalapú megoldásai biztosítják, hogy a felvonók a legkeményebb körülmények között is működjenek. A KONE 24/7 Connected Services™ a mesterséges intelligencia kihasználásával és kulcsfontosságú mérőszámok gyűjtésével segít maximalizálni a felvonók üzemidejét, hogy a lehetséges problémákat még azok bekövetkezése előtt felismerje és reagáljon rájuk - és ezek az előnyök most már az építési időre is kiterjednek.
Minden mozgás, minden ajtónyitás, minden megállás rögzítésre kerül - ami azt jelenti, hogy a tapasztalt karbantartók észreveszik és elhárítják a lehetséges problémákat, mielőtt azok hatással lennének a telephely menetére.
4. A modularitás elfogadása az előregyártással
A moduláris házak, amelyeknél az épület elemeit máshol készítik el, korábban az alacsony minőségű, egymásról koppintott városrészek szinonimája volt Európa nagy részén. A modularitás azonban gyorsan vonzó, költséghatékony és fenntartható alternatívává válik, amely nemcsak az építési projekteket racionalizálja, hanem az igények változásának megfelelően lehetővé teszi testreszabást is.
Az előre gyártott épületrészek gyorsabb, biztonságosabb és kiszámíthatóbb projekteket eredményeznek. A KONE nemrégiben egy 17 emeletes londoni lakóépületben társ-innovált egy moduláris liftkoncepciót. A lift telepítése a szokásos hetekkel szemben csak néhány órát vett igénybe, így helyet takarítottak meg, és biztonságosabbá tették a munkakörülményeket a helyszínen.